Brave Together
Глобальна ініціатива, яку створено для підтримки ментального здоров'я молоді. У партнерстві з нашою спільнотою експертів із ментального здоровʼя ми створили інструменти підтримки, які допоможуть розібратися в різних аспектах проблеми: від виявлення ознак до навичок самодопомоги та пошуку ресурсів.
МІСІЯ
ЗОБОВ’ЯЗАННЯ
РЕСУРСИ
БУДЬ СМІЛИВИМ.
ДОПОМОЖИ ДРУГОВІ.
РОЗПОЧНИ ЗАРАЗ
Наважся на свою БРЕЙВ розмову
Пройди навчання BRAVE TALK, щоб наважитися на свою сміливу розмову. Ти дізнаєшся як підтримувати близьку людину, коли їй складно.
Чи може BRAVE TALK бути корисним у моєму навчальному закладі?
Тренінг Brave Talk був розроблений Maybelline New York у партнерстві з фондом The Jed Foundation та адаптований в Україні благодійним фондом UA Mental Help. Це безкоштовний тренінг, створений для викладання в навчальних закладах, щоб розвинути у студентів та учнів навички підтримки однолітків, які можуть відчувати тривогу чи депресію.
Якщо ваш навчальний заклад хоче дізнатися більше про Brave Talk, зверніться на адресу:
[email protected]
Коли близьким важко, ми губимось і не знаємо як себе поводити: Може пожартуємо? Ні, проведемо терапію. Не марнуємо єнергію, ігноруємо. Спробуємо залишитись собою!
Для підтримки потрібна тільки ти та пʼять кроків. Будь уважною до зміни настрою. Знайди простір для розмови на одинці. Запитай відверто, що турбує. Слухай серцем та підтримай почуття. Мотивуй звернутися по допомогу та поділися ресурсами. Наважся на свою брейв-розмову.
БУДЬ УВАЖНИМ
Довіряй своїй інтуїції, якщо здається, що щось не так. Знай, на що звернути увагу.
Проблеми з психічним здоров’ям, на відміну від фізичного, часто супроводжуються значною вразливістю та чутливістю, через що люди можуть бути не готові ними ділитися.
У кожної людини бувають погані дні чи навіть періоди, але коли перешкоди стають постійними, важливо це помітити. Ти можеш помітити зміни в таких аспектах: зміни в зовнішньому вигляді, настрої, мові, поведінці, стосунках, успіхах у навчанні, рівні зацікавленості хобі та речами, які людині подобаються, режимі сну або навіть у фізичному стані здоров’я та гігієні.
ЗНАЙДИ ПРОСТІР
Знайди правильний простір та час, щоб почати розмову.
Декому легше почати розмову з другом чи подругою посеред клопоту повсякденного життя, як-от у кафе чи спортзалі, але пам’ятай: усе, чим друг або подруга поділиться з тобою, можуть підслухати в публічних місцях. Найбезпечніше поговорити наодинці.
- Будь ситим, відпочилим і спокійним;
- Будь готовою/им слухати максимально уважно;
- Вимкни звук на мобільному телефоні і краще відклади його;
- Поважай особисті кордони;
- Не давай обіцянок, яких не в змозі дотриматися (наприклад, щодо безпеки).
ЗАПИТАЙ ВІДВЕРТО
Поділись своїми спостереженнями та запитай про це.
Перша порада: максимально чітко й конкретно поясни, що саме ти помітила/в. Твоїм друзям буде важче відмахнутися від тебе звичайним «я в порядку», якщо ти попросиш їх визнати зміни або поведінку, на які ти вказуєш.
Найкращий спосіб виявити співчуття — просто прислухатися до слів та емоцій, а не починати думати, як ти можеш щось виправити. Розуміння, що тебе чують, може мати дуже потужний і цілющий ефект.
Слухай серцем
Уважно вислухай та продемонструй підтримку.
Слухати нескладно, для цього непотрібно робити щось особливе, просто робити це щиро. Якщо ти киватимеш головою та підтримуватимеш зоровий контакт, коли людина ділиться з тобою чимось особистим, це вже сильний прояв підтримки.
Іноді ти можеш робити все правильно, але все одно стикатися з опором. Це нормально. Не тисни, якщо людина не готова ділитися. Важливіше тримати двері для спілкування відчиненими. Підтримуй зв’язок і час від часу перевіряй, як у твого друга справи.
МОТИВУЙ ЗВЕРНУТИСЯ ПО ДОПОМОГУ
Знай про наявні ресурси та ділися ними.
Фізичні вправи, медитація, волонтерство тощо — підтримуй будь-яку форму самодопомоги, яку застосовує людина, і навіть запропонуй приєднатися до діяльності, яка допомагає їй на цьому шляху.
Бути експертом чи лікарем — не твоя справа. Будь готовою/им розповісти про місцеві ресурси, доступні у вашому навчальному закладі або громаді, куди людина може звернутися по реальну допомогу. Також порадь людині зберегти номер кризової лінії на телефоні.
ПОТРІБНО ПОГОВОРИТИ?
Звертайся по психологічну допомогу безкоштовно, обравши зручний для себе спосіб: телефонуй на гарячу лінію 0 800 331 200 або пиши нам в телеграм-бот @mnybravetogether_bot. Кваліфіковані психологи з фонду UA Mental Help допоможуть та вислухають у тривожні моменти. Графік роботи каналів підтримки: 9:00-21:00 щодня, без вихідних.
ЗВЕРТАЙСЯ ПО ДОПОМОГУ В НАШ ЧАТ-БОТНАШІ ПАРТНЕРИ
ДІЗНАЙСЯ БІЛЬШЕ
Познайомся з нашими експертами, які допомагають отримати кваліфіковану психологічну підтримку.
Фонд The Jed Foundation — це американська некомерційна організація, що прагне захищати психічне й емоційне здоров’я підлітків і молоді.
ДокладнішеБлагодійний фонд UA Mental Help піклується про ментальне здоров'я українців. Через психоедукацію та освітній контент фонд стимулює людей моніторити свій емоційний та ментальний стан. З UAMH кожен може звернутися до психолога для миттєвої консультації через гарячу лінію чи чат-бот або довгострокової підтримки та терапії.
ДокладнішеПОЗНАЙОМСЯ З НАШИМИ АМБАСАДОРАМИ
Отримайте практичні поради від хоробрих людей, які щоденно надихають нас своїми справами заради підвищення обізнаності про психічне здоров’я за допомогою діалогу, просвіти й адвокації.
JERRY HEIL
Співачка та авторка пісень, представниця України на «Євробачення-2024»
ЩО ПОРАДИШ ТИМ, ХТО ВАГАЄТЬСЯ ЗВЕРТАТИСЯ?
Я сама часто мислю таким чином: «Там, людям на фронті, реально складно, тоді що таке мої особисті проблеми в порівнянні з цим?» Але від цього проблеми нікуди не зникають. І я розумію, що, якщо я зараз їх не пропрацюю, одного дня я зламаюся. Сподіваюся, що, почувши це, ви відчуєте підтримку, зрозумієте, що ви не одні через це проходите.
ЩО ДЛЯ ТЕБЕ ОЗНАЧАЄ БУТИ АМБАСАДОРОМ ПРОЄКТУ?
Дуже важливо, особливо для молоді, яка зараз формується, яка формує кістяк нового покоління українців, які є обличчям нашого народу, сформуватися здоровими. Тому для мене бути амбасадором даного проекту — це зробити свій внесок і, я сподіваюся, що він дійсно стане для когось вагомим.
NAZAR GRABAR
Танцюрист, модель, блогер, військовослужбовець
ЩО ПОРАДИШ ТИМ, ХТО ВАГАЄТЬСЯ ЗВЕРТАТИСЯ?
Після повернення з бойових дій у мене був ПТСР, він і зараз є. Коли я визнав, що мені потрібна допомога, це стало для мене дуже сміливим кроком. Завдяки цьому в багатьох речах я зміг розібратися і відчув полегшення як для себе, так і для своєї сім’ї. Тому я раджу вам не відкладати на потім. Це потрібно як для вас, так і для ваших близьких.
ЧОМУ ТИ ВВАЖАЄШ ЛІНІЮ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ ВАЖЛИВОЮ СЬОГОДНІ?
Я вважаю, що на сьогоднішній день, у наших реаліях, лінія психологічної підтримки є актуальною як ніколи. Особливо для нашого покоління, тому що воно уражене війною. І я кажу не тільки про військових, а і про цивільне населення. І, скажу чесно, легше не буде, але потрібно вчитися жити з цим. Це не просто, але якщо ми хочемо, то зможемо.
OLYA SHELBY
Співачка, акторка та блогерка
ЧИ ВАЖЛИВО ПРИДІЛЯТИ УВАГУ МЕНТАЛЬНОМУ ЗДОРОВʼЮ?
Якщо у мене болить живіт, я звертаюся до лікаря. А якщо болить душа, я звертаюся за психологічною підтримкою. Я знаю, настільки це важко, піти до незнайомої людини, відкрити їй свою душу. А ще думки є про те, що ти слабкий, адже не можеш справитися з ситуацією. Але це не слабкість, а крок до щасливої тебе.
ЩО ДЛЯ ТЕБЕ ОЗНАЧАЄ БУТИ АМБАСАДОРОМ ПРОЄКТУ?
Це для мене дуже важлива місія. Нагадати і вам, і собі, що піклуватися про себе - це дуже важливо. Адже ми постійно знаходимося в бігах, піклуємося про побут, про родину, про роботу і забуваємо про себе.
MELOVIN
Співак, представник України на «Євробачення-2018»
ЧИ СТИКАВСЯ ТИ З УПЕРЕДЖЕННЯМИ ЩОДО ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ?
У сучасному світі тема ментального здоров’я дуже стигматизується і табуюється. Ми всі постійно говоримо про своє здоров’я, але вважаємо, що якщо ти йдеш лікувати свій мозок, то це про якусь дурку. Ми забуваємо про те, що це такий самий орган, і я так само це забував. Не стигматизуйте це! Це про здоров’я і віру в себе.
ЧИ ВАЖКО БУЛО ВПЕРШЕ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ПСИХОЛОГІЧНОЮ ПІДТРИМКОЮ?
Перша зустріч з психотерапевтом була лячна, тому що я не розумів, що зі мною відбувається. Це були панічні атаки. Перша емоція - жах, бо я не знав, що зі мною. Я знайшов клініку, подзвонив і домовився за перший сеанс. Зараз я зустрічаюся зі своїм психотерапевтом раз на тиждень. Слідкувати за своїм ментальним здоров’ям стало для мене звичкою, як чистити зуби кожного дня.
Поширені запитання
Тривожність і депресія виявляються в кожного по-різному, тому їх важко діагностувати. Кожен стан має свій набір унікальних симптомів, які можуть частково збігатися. Тут описано 10 поширених ознак, що допоможуть зʼясувати, чи немає у вас або когось із ваших близьких тривожності або депресії.
- Пригнічений настрій або відстороненість упродовж більш ніж двох тижнів
- Спроби зашкодити собі або покінчити із життям чи планування таких дій
- Серйозна неконтрольована ризикована поведінка, що призводить до шкоди для самої людини чи інших
- Раптовий непереборний страх без причини, іноді із сильним серцебиттям, фізичним дискомфортом або утрудненим диханням
- Значна втрата або збільшення маси тіла
- Людина бачить, чує або вірить у речі, що не є реальними
- Надмірне вживання алкоголю або наркотиків
- Різкі зміни настрою, поведінки, особистості або звичного режиму сну
- Людині дуже важко зосередитись або лишатися на місці
- Сильні тривоги або страхи, що заважають займатися повсякденними справами